Meie lugu
Piesta Kuusikaru talu
Algselt 1868. aastal rajatud peretalu nüüdne põhitegevus on põnevate õunatoodete valmistamine, samuti oleme avatud külastajatele.
Talu peremees Hardi majandab maheõunaaeda, juhatab tootmist ja teeb kõiki muid vajalikke töid, mida igas talus on teadagi rohkesti ja aastaringselt. Igapäevase tootmisega tegelevad praegu Gerlin ja Eha, varasemalt on meie väikesesse tiimi eri aegadel kuulunud Egne, Kaja ja Kerli – kõik väga tublid ja tegusad Vändra kandi naised.
Talu perenaine Külli tegeleb külaliste ja klientidega, korraldab turundust ja müüki.
Perekoer Sherlock annab valjuhäälselt teada külaliste saabumisest, hoiab õunaaias vesirotte vaos ja aitab kaasa kõigis tegemistes, mille juurde teda vähegi lubatakse.
Väärtused
Piesta Kuusikaru talu on meie kodu ja meie töö. Pika ajalooga peretalu uus elu algas 2014. aastal. Taaselustasime talu, et kaudselt jätkata oma esivanemate alustatut.
Oma tegemistes peame oluliseks väärtusi, mis ei ole pärit mõnest tähtsast strateegiadokumendist, vaid millest oma igapäevases elus lähtume:
- Koostegemine – pereettevõte, mis toimib ühtse tiimina; pikaajalised koostööpartnerid, kellega koos tegutseda ja areneda; toetav kogukond
- Inimestest hoolimine, empaatiavõime, sõbralikkus – hea inimlik kontakt külaliste ja partneritega, töötajate ja abiliste hindamine
- Head emotsioonid, rõõm suhtlusest, nauding heast maitsest – meile meeldib külalisi vastu võtta, maitseelamusi pakkuda, koostööd teha
- Avatus ja avameelsus, ausus ja austus – oleme avatud sõna otses mõttes, samuti tagasisidele ja uutele lahendustele
Kestlik areng
Kestlikkus tähendab meie jaoks looduslähedust, ümbritseva keskkonna hindamist, jätkusuutliku tegutsemise ja mahemajanduse väärtustamist.
Maal elades hindame loodust iga päevaga järjest rohkem; anname endale aru, et meie elukeskkond on suur privileeg. Oleme uhked Soomaa rahvuspargi üle, tutvustame seda igal võimalusel. Meie turismiteenustele on omistatud Euroopa Kaitsealade Liidu (EUROPARC Federation) kestliku turismi sertifikaat.
Piesta Kuusikaru talu õunaaed on mahe, oma väiketootmises valmistame mahetooteid. Samas ostame oma tootmise jaoks õunu ka teistelt õunakasvatajatelt ning seetõttu ei ole mitte kõik meie sortimenti kuuluvad tooted mahemärgiga – seda selleks, et väärtustada ja väärindada ka tavalisi häid Eesti õunu. Näiteks neid, mis on kasvanud Külli vanavanaisa rajatud õunaaias.
Eelistame nii oma kodus kui ettevõttes keskkonnasõbralikke, kohalikke ja pikaealisi tooteid. Kasutame päikeseenergiat ja kogume vihmavett, kompostime toidu- ja aiajäätmeid, sorteerime prügi ning palume seda teha ka oma külalistel.
EUROPARC kestliku turismi sertifikaat
European Charter for Sustainable Tourism in Protected Areas on kestliku turismi sertifikaat, mille on Soomaa rahvuspargile ja selle lähipiirkonnale omistanud Euroopa Kaitsealade Liit (EUROPARC Federation). Sertifikaadi eesmärk on kaitsealade säästev majandamine ning kvaliteetsete turismitoodete ja -teenuste olemasolu. Tunnustuse saanud sihtkohad ja ettevõtjad moodustavad üle-euroopalise kogukonna, mis aitab hoida turismi head kvaliteeti ja loob ühise võrgustiku vastutustundlike sihtkohtade, nende külastajate ja oma kaitsealast hoolivate elanike vahel.
Oleme uhked, et Piesta Kuusikaru talu oli üks esimestest Eesti ettevõtetest, kes 2022. aastal EUROPARC II tasandi tunnustuse teenisid. Soomaa piirkonnas on EUROPARCi tunnustatud turismiettevõtjaid nüüdseks kokku seitse – Tipu Looduskool, Soomaa Puhkeküla, soomaa.com, Matka-Rebane, Levikivi ja Põnka puhketalu.
Talu ajalugu
Vändra metsas Pärnumaal asuva Piesta Kuusikaru talu lugu algas 1868. aastal, mil praeguse peremehe Hardi vaarisa Gustav ostis talu endale päriseks tollaselt Vana-Vändra mõisnikult. Gustav Jürgenstein oli rahvuslane, kelle saatus on Eesti elu edenemise võrdkuju; ennast vaeslapsest üles töötanud mees, kellest sai esmalt kingsepp ja seejärel taluperemees. Eduka isatalu päris noorem poeg Voldemar, kuna vanemad vennad Johann ja Anton olid eelkõige kooli- ja kirjamehed. Järgmise põlvkonnana võtsid talu üle tütar Liina koos abikaasa Mihkel Leiburiga, kes oli põllu- ja karjamajanduse alal kõrgesti haritud ning tõestas ennast ka praktikas. Senine edulugu lõppes järsult 1940ndatel, kui pääseti küll küüditamisest, kuid kodukohast tuli lahkuda. Tänasele peremehele Hardile avaldas lapsepõlves sügavat muljet vanaisa Mihkli kindel veendumus, et Eesti aeg tuleb kord tagasi ning alates maade tagastamisest tiksus kuklas mõte uuesti alustada.
Talu taastamisega alustasime kevadel 2014 sisuliselt tühjalt kohalt – endisaegsed taluhooned olid hävinud ning põllud ja karjamaad võssa kasvanud. Küll aga mäletasid eakamad naabrid veel vanaema Liina ja vanaisa Mihkel Leiburi uhkeid õunapuid, mis andis lootust, et ka talu uuel rajataval õunaaial võiks ilus tulevik olla. Võsast puhastamine, eelkultuuride kasvatamine jms eeltööd tehtud, istutasime kevadel 2016 esimesed istikud.
Kuna talu kaheosaline nimi on meeldejäämiseks pisut pikk, kannavad talutooted Piesta nime – ajalooline külanimi alustas nii oma uut elu vahvate õunatoodete pakenditel.